Prawidłowa pozycja do zasypiania to ważny element terapii kręgosłupa, w końcu przesypiamy prawie 1/3 naszego życia... Większość z nas zwyczajowo śpi na boku, w pozycji embrionalnej, z podkurczonymi nogami i zgiętym kręgosłupem. Pozycja ta zdecydowanie nie jest polecana w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, w których może przyczynić się nawet do ich zaostrzenia.

W fazie ostrego bólu ważne jest zastosowanie pozycji ułożeniowych, które nie tylko przynoszą ulgę w dolegliwościach, ale przede wszystkim zabezpieczają przed pogorszeniem stanu naszego kręgosłupa. Jedną z najbezpieczniejszych pozycji jest tzw. pozycja boczna. W pozycji tej układamy się wygodnie na wybranym boku wkładając między uda zwiniętą kołdrę lub specjalną poduszkę. Oba stawy biodrowe powinny znaleźć się w lekkim zgięciu, odwiedzeniu i niewielkiej rotacji. Pozycję boczną możecie Państwo obejrzeć dokładnie na jednym z naszych filmów:

Pozycja boczna odciąża kręgosłup pozwalając na fizjologiczne ułożenie stawów kręgosłupa jak również stabilizuje obręcz biodrową i barkową. 

W pozycji bocznej ważnym elementem jest ułożenie ręki na podwyższeniu. Dopuszczalne jest również zastosowanie niewielkiej poduszki podłożonej pod drugi bok jak to widać na załączonym zdjęciu. 

Pozycja boczna zapewnia bezpieczne ułożenie w stanie ostrym w bólach kręgosłupa. Warto jednak, aby stała się ona naszym codziennym nawykiem. 

Po przebudzeniu koniecznie pamiętajmy o prawidłowej technice wstawania.

Nasz kręgosłup na pewno będzie wdzięczny za dodatkowe kilka godzin darmowej rehabilitacji ułożeniowej w ciągu doby.

---

Artykuł opracowany na podstawie materiałów kursu video kierowanego dla lekarzy rodzinnych oraz pacjentów - Bóle Kręgosłupa i co dalej? Zapraszamy do zapoznania się z tym kompleksowym przewodnikiem.