Korzystając z tego serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dodatkowe informacje

Suche oko i co dalej?

Jak skutecznie diagnozować i leczyć pacjentów cierpiących na dolegliwości związane ze zmianami na powierzchni oka?

Zapraszamy do udziału w nowym kursie internetowym przedstawiającym krok po kroku najnowsze metody diagnostyki i leczenia Zespołu Suchego Oka.

 

Suche oko i co dalej?

Start kursu zaplanowaliśmy na styczeń 2018, będzie odbywał się w 100% online, a jego cena wyniesie 199 zł. Zapisz się dziś na listę zainteresowanych, aby otrzymać prezent – dokument z podstawami diagnozy różnicowej zgodnie z raportem TFOS DEWS II.

Dlaczego warto wziąć udział w kursie Suche oko i co dalej?

Narastający problem z suchością oczu odczuwaną przez pacjentów jest obecnie rozwiązywany przez polecenie kropli (przez farmaceutę, kolegę, nieznajomych na forach internetowych, blogach itp.). Niestety, w blisko 76% przypadków większość kropli pomaga pacjentom tylko przez krótki okres czasu.

Biorąc udział w naszym kursie poznasz nowoczesne metody diagnostyki i leczenia Zespołu Suchego Oka oraz otrzymasz zestaw skutecznych narzędzi bazujących na najnowszych wytycznych (przydatnych szczególnie w codziennej pracy lekarza pierwszego kontaktu).

Ponadto, naszą misją jest edukacja pacjenta z zakresu problematyki "suchego oka". Dlatego przygotowujemy zestaw unikalnych materiałów informacyjnych, które pomogą Tobie skuteczniej rozmawiać z pacjentem o genezie choroby, profilaktyce oraz prawidłowych metodach leczenia.

krople do oczu
Patronat merytoryczny nad kursem objęło Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki oraz Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych. Gwarantuje to najwyższą jakość przekazywanej wiedzy, zgodnej z Evidence-based Medicine oraz najnowszymi wytycznymi.
Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki
Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych
TFOS

Dla kogo jest ten kurs?

Nasz kurs jest przeznaczony przede wszystkim dla lekarzy rodzinnych oraz innych profesjonalistów, którzy na co dzień pomagają pacjentom z dolegliwościami związanymi ze zmianami na powierzchni oka: okulistów, optometrystów.

Z kursu skorzystają również rezydenci oraz studenci medycyny zainteresowani zdobyciem praktycznej wiedzy.

W jakiej formie odbędzie się kurs?

Kurs przygotowujemy w formie online - będzie składał się z ok. 2-3 godzin wysokiej jakości filmów edukacyjnych, przydatnych materiałów do wydrukowania oraz forum, gdzie możliwe będzie zadawanie pytań i wymiana wiedzy pomiędzy uczestnikami.

Jaką wiedzę i umiejętności uzyskasz po zakończeniu kursu?

 • Potrafisz rozpoznać objawy ZSO i odróżnić je od zmian na powierzchni oka o innej etiologii.
 • Potrafisz interpretować wyniki badań diagnostycznych w ZSO.
 • Potrafisz wstępnie rozpoznać niepokojące objawy i potrzebę konsultacji u specjalisty.
 • Potrafisz wybrać, wykonać i /lub zlecić dodatkowe badania diagnostyczne w ZSO.
 • Potrafisz zarekomendować podstawowe zalecenia związane z “higieną oczu”.
 • Potrafisz edukować pacjenta na temat ZSO: o chronicznym charakterze choroby, konsekwencjach, wpływie na jakość życia oraz nowoczesnych metodach terapii.
 • Znasz najnowsze badania z raportu TFOS DEWS II: skróconą analizę, dane, najważniejsze punkty.
 
 
 
 
 
 
 

Program kursu

 1. Wprowadzenie: Nowa definicja ZSO wg najnowszego raportu TFOS DEWS II.
 2. Czym jest suche oko?
 3. Najnowsza klasyfikacja suchego oka wg TFOS DEWS II.
 4. Podstawowe badanie pacjenta z ZSO - wywiad z pacjentem, podstawowe testy diagnostyczne, case study.
 5. Pogłębione badanie pacjenta z ZSO - wywiad z pacjentem, dodatkowe testy diagnostyczne, case study, skale stopniujące zmiany na powierzchni oka.
 6. Terapia ZSO - cztery kroki postępowania - według TFOS DEWS II - ogólne omówienie.
 7. Krok 1 - podstawowe zalecenia dla przedklinicznego i początkowego stadium ZSO.
 8. Krok 2 - podstawowe zalecenia dla stadium średniego i średniozaawansowanego ZSO.
 9. Krok 3 i Krok 4 - zalecenia dla stadium zaawansowanego i ZSO opornego na leczenie.
 10. Historie pacjentów z ZSO.
 11. Co nowego, czego jeszcze nie wiemy o ZSO. Diagnostyka i terapia w przyszłości.
 12. Edukacja pacjenta czyli: co czuje pacjent z ZSO, jak z nim rozmawiać i przekonać do stosowanie zaleceń lekarskich.
 13. Materiały edukacyjne dla pacjentów.
 

 

Poznaj prowadzących kurs

Sylwia Kropacz-Sobkowiak

Sylwia Kropacz-Sobkowiak

Optometrysta, kontaktolog

Absolwentka Optometrii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i programu M.Sc. z Optometrii Klinicznej na Beuth-Hochschule für Technik w Berlinie orz Salus University na Pennsylvania College of Optometry w USA. Brała udział w stażach nt. optometrii klinicznej w USA (Salus University, College of Optometry, PA) oraz w stażu nt. soczewek kontaktowych, słabowidzenia oraz optometrii pediatrycznej w Wielkiej Brytanii (Oxford Radcliff Hospital). Wykładowca i pracownik na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Optometria. Ekspert i konsultant firmy Alcon Polska Sp. z o.o.

Prowadzi również prywatną praktykę dopasowania specjalistycznych soczewek kontaktowych (Eye-Point). Posiada wieloletnią praktykę w gabinetach kontaktologicznych w Polsce (m.in. Vision Express, Skorupski Optical). Aktywnie działa w Europejskiej Radzie Optometrii i Optyki (European Council of Optometry and Optics-ECOO). Jest również członkiem Europejskiej Akademii Optometrii i Optyki EAOO oraz Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO).

lek. Ewa Koźmińska-Badr

lek. Ewa Koźmińska-Badr

Lekarz rodzinny

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Najlepszy lekarz rodzinny w plebiscycie Eskulap 2014 w powiecie wolsztyńskim. Od ponad 10 lat, jako lekarz rodzinny, opiekuje się zarówno dziećmi jak i pacjentami dorosłymi. Uczestnik wielu szkoleń i kursów doskonalących w Polsce i zagranicą.

Rezydent specjalizacji z medycyny rodzinnej pod kierownictwem dr Aleksandry Degórskiej oraz dr hab. n. med. Anny Posadzy - Małaczyńskiej (Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej w Poznaniu). Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

lek. Marek Skorpuski

lek. Marek Skorupski

Specjalista Okulistyki

Absolwent wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizował się z okulistyki w Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Już w trakcie specjalizacji zainteresował się kontaktologią, która stała się zasadniczm polem jego dalszej zawodowej działalności.

Od ponad 25 lat prowadzi prywatną praktykę kontaktologiczną w Poznaniu. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych (BCLA) i Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych oraz aktualnym prezesem zarządu tej organizacji. Wykładowca kursów i szkoleń z zakresu soczewek kontaktowych. Uczestnik wielu kontaktologicznych konferencji.

 

 

Często zadawane pytania (FAQ)

 • Kiedy wystartuje ten kurs?

  Kurs internetowy "Suche oko i co dalej" będzie miał premierę w styczniu 2018.

 • Ile kosztuje kurs i co otrzymam w tej cenie?

  Dostęp do kursu "Suche oko i co dalej" kosztuje 199 zł brutto (z 23% VAT). W tej cenie otrzymasz 12-miesięczny dostęp do ponad serii wideolekcji przygotowanych przez lekarzy specjalistów. Dodatkowo, otrzymasz materiały do pobrania w formie PDF oraz dostęp do forum gdzie możliwe jest zadawanie pytań prowadzącym oraz wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami.

 • Czy muszę być lekarzem, aby dołączyć do kursu?

  Ten kurs jest dostępny dla lekarzy oraz innych profesjonalistów. Pacjentom dedykujemy osobny materiał dostępny w sekcji informacyjnej dla pacjentów.

 • W jakiej formie odbywa się kurs?

  Kurs odbywa się w formie internetowej, to znaczy wszystkie materiały i dyskusje są zamieszczone na naszej platformie www.icodalej.pl. Głównym trzonem kursu jest seria filmów edukacyjnych, które można oglądać w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.

 • Czy planowane jest spotkanie na żywo?

  W przypadku dużego zainteresowania naszym kursem, jak najbardziej zakładamy możliwość zorganizowania zjazdu dla wszystkich uczestników. Uważamy, że byłaby to świetna okazja do lepszego poznania się i wymiany doświadczeń!

 • Jakiego komputera potrzebuję, żeby korzystać z kursu?

  Potrzebujesz komputer wyposażony w nowoczesną przeglądarkę taką jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer (musi być to wersja 10 lub nowsza). Do oglądania video potrzebny jest dostęp do Internetu, co najmniej 1 Mbs (zalecamy 5 Mbs).

 • Czy kurs powstał na zlecenie firmy farmaceutycznej?

  Nie. Kurs jest niezależną, wspólną inicjatywą zespołu składającego się z lekarzy oraz pasjonatów edukacji z firmy DeeperDive zajmującej się tworzeniem i sprzedażą kursów internetowych. W opracowaniu materiału nie brała udziału żadna firma produkująca leki lub sprzęt i nikt nie wpływał na treści zamieszczone w kursie. Obiektywność i transparentność są dla nas niezwykle ważne.

 • Jak zakupić dostęp?

  Dostęp do kursu możesz zakupić na naszej platformie korzystając z PayU lub tradycyjnego przelewu, o czym poinformujemy w dniu premiery kursu.

 • Czy moje dane są bezpieczne?

  Tak, administratorem danych jest firma DeeperDive, która zgłosiła bazę danych osobowych do GIODO oraz dba o bezpieczeństwo systemu informatycznego służącego do prowadzenia naszej platformy. Ważną informacją jest także to, że nie przekazujemy Twoich danych innym firmom i nikt nie będzie przesyłać niezamówionej reklamy.

 • Czy można zakupić pakiet dla wielu użytkowników w ramach firmy lub uczelni?

  Oczywiście. Zapraszamy do współpracy firmy, uczelnie oraz inne organizacje, które są zainteresowane zakupieniem dostępu do naszego kursu dla większej grupy osób. W tym przypadku, oferujemy atrakcyjne warunki cenowe oraz pełne przeszkolenie z zakresu korzystania z naszej platformy. Prosimy w tym celu o kontakt.

 

Kontakt

Bartłomiej Rycharski
Właściciel firmy DeeperDive specjalizującej się w tworzeniu kursów internetowych oraz jeden z pomysłodawców platformy www.icodalej.pl. Od ponad 7 lat związany z projektami z zakresu innowacji w edukacji.

[email protected]
tel. 795 401 608

Bartłomiej Rycharski