Korzystając z tego serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dodatkowe informacje

Suche oko i co dalej?

Jak skutecznie diagnozować i leczyć pacjentów cierpiących na dolegliwości związane ze zmianami na powierzchni oka?

Zapraszamy do udziału w nowym kursie internetowym przedstawiającym krok po kroku najnowsze metody diagnostyki i leczenia Zespołu Suchego Oka.

 

Suche oko i co dalej?

Start kursu zaplanowaliśmy na styczeń 2018, będzie odbywał się w 100% online, a jego cena wyniesie 199 zł. Zapisz się dziś na listę zainteresowanych, aby otrzymać prezent – dokument z podstawami diagnozy różnicowej zgodnie z Raportem DEWS II 2017.

Dlaczego warto wziąć udział w kursie Suche oko i co dalej?

Narastający problem z suchością oczu odczuwaną przez pacjentów jest obecnie rozwiązywany przez polecenie kropli (przez farmaceutę, kolegę, nieznajomych na forach internetowych, blogach itp.). Niestety, w blisko 76% przypadków większość kropli pomaga pacjentom tylko przez krótki okres czasu.

Biorąc udział w naszym kursie poznasz nowoczesne metody diagnostyki i leczenia Zespołu Suchego Oka oraz otrzymasz zestaw skutecznych narzędzi bazujących na najnowszych wytycznych (przydatnych szczególnie w codziennej pracy lekarza pierwszego kontaktu).

Ponadto, naszą misją jest edukacja pacjenta z zakresu problematyki "suchego oka". Dlatego przygotowujemy zestaw unikalnych materiałów informacyjnych, które pomogą Tobie skuteczniej rozmawiać z pacjentem o genezie choroby, profilaktyce oraz prawidłowych metodach leczenia.

krople do oczu
Patronat merytoryczny nad kursem objęło Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki oraz Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych. Gwarantuje to najwyższą jakość przekazywanej wiedzy, zgodnej z Evidence-based Medicine oraz najnowszymi wytycznymi.
Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki
Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych

Dla kogo jest ten kurs?

Nasz kurs jest przeznaczony przede wszystkim dla lekarzy rodzinnych oraz innych profesjonalistów, którzy na co dzień pomagają pacjentom z dolegliwościami związanymi ze zmianami na powierzchni oka: okulistów, optometrystów.

Z kursu skorzystają również rezydenci oraz studenci medycyny zainteresowani zdobyciem praktycznej wiedzy.

W jakiej formie odbędzie się kurs?

Kurs przygotowujemy w formie online - będzie składał się z ok. 2-3 godzin wysokiej jakości filmów edukacyjnych, przydatnych materiałów do wydrukowania oraz forum, gdzie możliwe będzie zadawanie pytań i wymiana wiedzy pomiędzy uczestnikami.

Jaką wiedzę i umiejętności uzyskasz po zakończeniu kursu?

 • Potrafisz rozpoznać objawy ZSO i odróżnić je od zmian na powierzchni oka o innej etiologii.
 • Potrafisz interpretować wyniki badań diagnostycznych w ZSO.
 • Potrafisz wstępnie rozpoznać niepokojące objawy i potrzebę konsultacji u specjalisty.
 • Potrafisz wybrać, wykonać i /lub zlecić dodatkowe badania diagnostyczne w ZSO.
 • Potrafisz zarekomendować podstawowe zalecenia związane z “higieną oczu”.
 • Potrafisz edukować pacjenta na temat ZSO: o chronicznym charakterze choroby, konsekwencjach, wpływie na jakość życia oraz nowoczesnych metodach terapii.
 • Znasz najnowsze badania z raportu DEWS II 2017: skróconą analizę, dane, najważniejsze punkty.

Program kursu

 1. Wprowadzenie: Nowa definicja ZSO wg najnowszego Raportu DEWS II 2017.
 2. Czym jest suche oko?
 3. Najnowsza klasyfikacja suchego oka wg DEWS II 2017.
 4. Podstawowe badanie pacjenta z ZSO - wywiad z pacjentem, podstawowe testy diagnostyczne, case study.
 5. Pogłębione badanie pacjenta z ZSO - wywiad z pacjentem, dodatkowe testy diagnostyczne, case study, skale stopniujące zmiany na powierzchni oka.
 6. Terapia ZSO - cztery kroki postępowania - według DEWS II 2017 - ogólne omówienie.
 7. Krok 1 - podstawowe zalecenia dla przedklinicznego i początkowego stadium ZSO.
 8. Krok 2 - podstawowe zalecenia dla stadium średniego i średniozaawansowanego ZSO.
 9. Krok 3 i Krok 4 - zalecenia dla stadium zaawansowanego i ZSO opornego na leczenie.
 10. Historie pacjentów z ZSO.
 11. Co nowego, czego jeszcze nie wiemy o ZSO. Diagnostyka i terapia w przyszłości.
 12. Edukacja pacjenta czyli: co czuje pacjent z ZSO, jak z nim rozmawiać i przekonać do stosowanie zaleceń lekarskich.
 13. Materiały edukacyjne dla pacjentów.

Poznaj prowadzących kurs

Sylwia Kropacz-Sobkowiak

Sylwia Kropacz-Sobkowiak

Optometrysta, kontaktolog

Absolwentka Optometrii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i programu M.Sc. z Optometrii Klinicznej na Beuth-Hochschule für Technik w Berlinie orz Salus University na Pennsylvania College of Optometry w USA. Brała udział w stażach nt. optometrii klinicznej w USA (Salus University, College of Optometry, PA) oraz w stażu nt. soczewek kontaktowych, słabowidzenia oraz optometrii pediatrycznej w Wielkiej Brytanii (Oxford Radcliff Hospital). Wykładowca i pracownik na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Optometria. Ekspert i konsultant firmy Alcon Polska Sp. z o.o.

Prowadzi również prywatną praktykę dopasowania specjalistycznych soczewek kontaktowych (Eye-Point). Posiada wieloletnią praktykę w gabinetach kontaktologicznych w Polsce (m.in. Vision Express, Skorupski Optical). Aktywnie działa w Europejskiej Radzie Optometrii i Optyki (European Council of Optometry and Optics-ECOO). Jest również członkiem Europejskiej Akademii Optometrii i Optyki EAOO oraz Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO).

lek. Ewa Koźmińska-Badr

lek. Ewa Koźmińska-Badr

Lekarz rodzinny

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Najlepszy lekarz rodzinny w plebiscycie Eskulap 2014 w powiecie wolsztyńskim. Od ponad 10 lat, jako lekarz rodzinny, opiekuje się zarówno dziećmi jak i pacjentami dorosłymi. Uczestnik wielu szkoleń i kursów doskonalących w Polsce i zagranicą.

Rezydent specjalizacji z medycyny rodzinnej pod kierownictwem dr Aleksandry Degórskiej oraz dr hab. n. med. Anny Posadzy - Małaczyńskiej (Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej w Poznaniu). Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

lek. Marek Skorpuski

lek. Marek Skorupski

Specjalista Okulistyki

Absolwent wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizował się z okulistyki w Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Już w trakcie specjalizacji zainteresował się kontaktologią, która stała się zasadniczm polem jego dalszej zawodowej działalności.

Od ponad 25 lat prowadzi prywatną praktykę kontaktologiczną w Poznaniu. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych (BCLA) i Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych oraz aktualnym prezesem zarządu tej organizacji. Wykładowca kursów i szkoleń z zakresu soczewek kontaktowych. Uczestnik wielu kontaktologicznych konferencji.

Często zadawane pytania (FAQ)

Kontakt

Bartłomiej Rycharski
Właściciel firmy DeeperDive specjalizującej się w tworzeniu kursów internetowych oraz jeden z pomysłodawców platformy www.icodalej.pl. Od ponad 7 lat związany z projektami z zakresu innowacji w edukacji.

[email protected]
tel. 795 401 608

Bartłomiej Rycharski